2. Kto platí realitke províziu a prečo ? Bez provízie alebo s províziou ?

Napísané

 

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých z nás najväčším výdavkom v našom živote. Mať vlastný domov je základnou ľudskou potrebou. To znamená, že skôr či neskôr sa budeme zaoberať otázkou kúpy nehnuteľnosti. Prípadne aj otázkou predaja, keď sa ocitneme v situácii, že už nám naša aktuálna nehnuteľnosť nevyhovuje a potrebujeme svoje bývanie nejakým spôsobom zmeniť.

Proces kúpy bytu alebo inej nehnuteľnosti absolvujeme jedenkrát až dvakrát za život. Preto je vhodné dozvedieť sa o tejto realitnej problematike čo najviac a vopred sa pripraviť. Pri spolupráci s realitnou kanceláriou ako Kupujúci, si musíme hneď na začiatku uvedomiť dôležitý fakt. Realitný maklér je vždy na strane Predávajúceho, dobre pozná existujúcu ponuku na realitnom trhu a bude sa nám snažiť predať tú nehnuteľnosť, z ktorej má najväčšiu províziu.

 

Kúpa a predaj cez REALITKU

Nákup aj predaj nehnuteľnosti prebieha veľmi často cez realitnú kanceláriu, ktorá si účtuje svoju províziu, teda poplatok za sprostredkovanie obchodu. 

Pre Kupujúceho je tento poplatok komunikovaný ako záloha alebo rezervačný poplatok, ktorý je súčasťou kúpno-predajnej ceny, ale pravdou je, že provízia len navyšuje kúpnu cenu. Je jedno ako to nazveme, či je to provízia, poplatok, záloha alebo rezervačný poplatok ..., ale platí sa vždy vopred a priamo na účet realitnej kancelárie, nie na účet Predávajúceho.

Predávajúci vníma províziu ako odmenu realitky za to, že mu pomôže nájsť kupca rýchlejšie, zorganizuje obhliadku a zariadi za neho určité náležitosti spojené s predajom jeho nehnuteľnosti. Mohlo by sa zdať, že Predávajúci vďaka realitke nemá s predajom žiadne starosti. Nie vždy je to tak.

 

Vo väčšine prípadov (s výnimkou špecifických nehnuteľností a lokalít) platí táto rovnica pre výpočet ceny nehnuteľnosti:

Všeobecná hodnota nehnuteľnosti stanovená v znaleckom posudku  +  provízia realitky  =  kúpno-predajná cena

Výška provízie nie je vôbec zanedbateľná položka. Pri predaji nehnuteľnosti okolo 100.000 Eur ide o slušnú sumu, 3.000 až 6.000 Eur! Automaticky sa načrtá otázka, či takáto výška provízie aj zodpovedá poskytnutej službe ? 

Ak si odpovieme áno, realitné kancelárie nás veľmi radi privítajú. Ak s odpoveďou váhame, opýtajme sa ľudí v našom okolí, ktorí majú vlastnú skúsenosť s realitnou kanceláriou. Ako veľmi boli spokojní so zaplatenou províziou vzhľadom na poskytnutú pomoc ? Naozaj by to v ich prípade nešlo BEZ REALITKY ? Aké pocity mali počas spolupráce s realitnou kanceláriou ? Zaslúžila si realitná kancelária podľa ich názoru také kvantum peňazí ?

Ak sa nám ani potom výška provízie nezdá adekvátna, vyskúšajme to BEZ REALITKY a využime na predaj portál www.bytybezrealitky.sk

 

V praxi môžeme pozorovať 3 modely platby provízie, ktorá sa pohybuje na úrovni 3 až 6% z hodnoty nehnuteľnosti (kúpno-predajnej ceny).

1) platí len Predávajúci, objednávateľ služby.

Predávajúci sa spolu s realitným maklérom snažia navýšiť cenu nehnuteľnosti tak, aby mali obaja z predaja čo najväčší zisk. Komunikácia je jasná, Predávajúci si je vedomý povinnosti platby provízie a pozná jej výšku od začiatku.

2) platí len Kupujúci, záujemca o kúpu ponúkanej nehnuteľnosti.  Najčastejší model.

Bežnou praxou sa stalo, že provízia je pripočítaná k cene nehnuteľnosti a v skutočnosti ju celú zaplatí Kupujúci. Je to nelogické a nefér, ale na realitnom trhu to funguje aj takto. Argumentom realitiek aj samotného Kupujúceho je, že neplatí províziu ale rezervačný poplatok, ktorý je súčasťou ceny. Ďalším z argumentov môže byť, že BEZ REALITKY by sa k tejto konkrétnej nehnuteľnosti Kupujúci nedostal.  

3) model kedy platia obe strany nie je veľmi častý.  Nie vždy si sú obidve strany vedomé toho, že si províziu podelili. Kupujúci skutočne verí, že celú kúpno-predajnú cenu dostane Predávajúci vrátane rezervačného poplatku, ktorý uhradil vopred na realitkou určený účet.

Príklad:  Kúpno-predajná cena je 103.000 Eur.

Kupujúci zaplatí 3.000 Eur vo forme rezervačného poplatku na účet realitky a následne po podpise zmluvy zaplatí 100.000 Eur na účet Predávajúceho. Predávajúci zinkasuje 100.000 Eur a po uskutočnení predaja zaplatí dohodnutú províziu vo výške 3.000 Eur, teda jeho zisk je nakoniec iba 97.000 Eur.

 

Kúpa a predaj BEZ REALITKY

Predstavme si, že by sa Predávajúci a Kupujúci dohodli na transakcii BEZ REALITKY. Predávajúci by tak získal omnoho viac peňazí za svoju nehnuteľnosť a Kupujúci by tým spôsobom značne ušetril. Nie je to až také zložité, aby to nebolo možné.

Portál www.bytybezrealitky.sk prináša výhody aj pre Kupujúcich, nielen účelnú inzerciu pre Predávajúcich. Obrovskou výhodou je kontakt priamo na majiteľa nehnuteľnosti, možnosť vyjednávať o cene bez provízie, možnosť dohodnúť sa na zdieľaní poplatkov, a v neposlednom rade aj úspora času. 

 

Platby za služby 

Ak sa bojíme, že ceny za služby advokáta, notára alebo znalca nehnuteľností sú drahé, vedzme, že v porovnaní s províziou realitnej kancelárie sú to drobné.   

Ohodnotenie nehnuteľnosti znalcom stojí v závislosti od lokality v priemere 150 Eur za byt a 250 Eur za rodinný dom. Znalecký posudok je zároveň odrazovým mostíkom pre stanovenie kúpno-predajnej ceny.

 

Vytvorenie zmluvnej dokumentácie advokátom či notárom stojí v priemere 300 Eur a cena väčšinou zahŕňa:

a) návrh kúpno-predajnej zmluvy plus návrh na vklad vlastníckeho práva – pre zápis kupujúceho do listu vlastníctva ako nového majiteľa bytu či domu

b) overenie osôb v kúpno-predajnej zmluve na základe predložených občianskych preukazov, povolenia k pobytu alebo cestovného pasu

c) overenie predávajúcich v liste vlastníctva na katasterportáli, kde sú vedení vlastníci nehnuteľnosti a prípadné ťarchy alebo záložné právo na nehnuteľnosti.

 

Kataster vybavíme pomerne rýchlo, obvykle nečakáme dlhšie ako jednu hodinu. Nech to trvá dve hodiny aj s cestou, toľko času si iste nájdeme. Správny poplatok je 66 Eur za návrh na vklad vlastníckeho práva  (v prípade čerpania hypotéky ďalších 66 Eur za návrh na vklad záložného práva) alebo 33 Eur v prípade elektronického podania.

 

Už vieme, že provízia býva 3 až 6 % z hodnoty nehnuteľnosti, čiže v závislosti od ceny to môže byť suma 2000 Eur ale aj neuveriteľných 6000 Eur. Len si spočítajme ako dlho nám potrvá, kým zaplatenú províziu ušetríme z nášho príjmu. Môže to trvať aj 6 a možno až 12 mesiacov.  Naozaj chceme rok tvrdo pracovať na to, aby sme mohli zaplatiť spomínanú províziu ?

A teraz si predstavme, že poplatky realitke platiť nemusíme. Ak využijeme portál www.bytybezrealitky.sk a skúsime predať či kúpiť nehnuteľnosť BEZ REALITKY, tak naozaj nemusíme. Vybavíme všetko potrebné vo vlastnej réžii, s advokátom či notárom dohodneme všetky detaily kúpno-predajnej zmluvy, všetky otázniky vyriešime priamo s Predávajúcim alebo Kupujúcim. Navyše v prípade potreby hypotekárneho úveru nám pomôžu skúsení odborníci z portálu www.mojehypo.sk

Čiže, keď to celé zhrnieme, spočítame, často opakovaný argument realitných kancelárii šetrenie času a peňazí už neobstojí.

 

Na záver pripájame skúsenosti ľudí, ktorí majú tento proces za sebou. https://www.bytybezrealitky.sk/skusenosti-s-realitkami.

Radi privítame aj vaše príbehy, aby mali ľudia čo najviac skúseností a informácií.  Napíšte nám na info@bytybezrealitky.sk.

 

Predávajte a Inzerujte s nami, BEZ REALITKY.

Tím  BytyBezRealitky.sk