Skúsenosti s realitkami

Napíšte nám vaše skúsenosti s realitkou na - info@bytybezrealitky.sk.

 

7. Kúpa bytu cez realitku:

Kúpa bytu prostredníctvom realitnej kancelárie bola pre mňa jedna veľká katastrofa. Videli sme asi dvanásť bytov, tento, ktorý sme kúpili bol teda trinásty v poradí. Musím povedať, že asi jeden zo všetkých „realitných maklérov“ bol príjemný a naozaj mal prehľad o tom, čo predáva. 

Byt, ktorý sme kúpili inzerovala istá nemenovaná realitná kancelária s pani X. Pani X chodila na obhliadky v maskáčových legínach a šiltovkou na hlave. To by mi až tak nevadilo, čo mi ale vadilo je, že celý čas tvrdila ako sa tejto profesii venuje už 5 rokov a pritom neovládala základné informácie o nehnuteľnosti. V liste vlastníctva sme mali záložné právo pre podnik Slovnaft, o čom ma samozrejme mala pani X informovať hneď na začiatku. Dozvedela som sa o tom asi po mesiaci, keď už boli vybavovačky v plnom prúde a jej odpoveď bola „ja som o tom tiež nevedela“. Oznámila mi to štýlom „ten Slovnaft si nevšímajte, to je taká banalita“. OK – pre ňu možno áno, pre mňa laika veľmi nie.

Čo sa týka zmluvnej dokumentácie, zmluvu som opravovala asi na štyrikrát, aj to mi vždy poslala nesprávne informácie (prípadne nevložené vôbec), čo sa mi nepáčilo tiež, pretože buď skúšala či si všimnem alebo si na tom proste nedala záležať.

Rozprávala sa so mnou spôsobom, ktorému som nerozumela. Keby som nemala nonstop na telefóne sprostredkovateľa Radka Strenka, tak by som bola asi totálne stratená. Všetko mi vysvetlil „polopate“ tak, aby som tomu rozumela. Stále neviem, za čo som platila „zálohu za byt“ - províziu na účet realitnej kancelárie 2500 Eur.

Koniec koncov, realitka bola v tomto celom procese absolútne bezvýznamná, pretože všetko som si mohla odkomunikovať s majiteľkou sama, jediné čo by som potrebovala, je rada od právnika. Ak by som ešte niekedy kupovala nehnuteľnosť, tak už jedine bez realitnej kancelárie.

 

6. Predaj bytu bez realitky:

Pozdravujem všetkých návštevníkov portálu, chcel by som sa s Vami podeliť o moje osobné skúsenosti ako predávajúceho bez realitky a s realitkou zároveň.

Predával som 1 izbový byt v Bratislavskom Ružinove ako súkromná osoba, vkusné foto bytu ako aj jeho primeraný popis som zverejnil na najväčšom inzertnom portáli v SR týkajúcom sa nehnuteľností. Na konci som pridal poznámku, aby ma realitné kancelárie kontaktovali iba v prípade, že majú svojho konkrétneho klienta.

Samozrejme nasledovalo veľa telefonátov z rôznych realitných kancelárií, že oni majú svoje databázy a klientov, ktorí aktuálne zháňajú podobný byt v tejto časti mesta. Odmietol som slušne zaradenie bytu aj do ich externej ponuky ako niektorí žiadali a hneď som ich aj pozval na obhliadku s klientom, nech mu to teda interne odprezentujú a dôjdu potom na obhliadku spoločne. Okrem jednej slečny realitáčky, ktorá došla aj s nejakým záujemcom, sa mi už následne nikto z nich neozval. Vyskytla sa aj taká realitná kancelária (pozdravujem Omnireal), ktorá uviedla moju ponuku aj s fotkami bez akéhokoľvek môjho súhlasu na realitných portáloch pod ich hlavičkou, tých som musel dôrazne požiadať, aby to stiahli z portálov a neporušovali moje autorské práva. Následne som tiež vyskúšal po naliehaní maklérky jednej väčšej realitnej kancelárie, aby si prišla pozrieť a nafotiť svojím štýlom môj byt, že budú to teda inzerovať s mojim súhlasom aj oni a určite mi v krátkom čase donesú seriózneho záujemcu. Ich dohodnutá provízia z obchodu by bola vo výške 3 % čo predstavovalo sumu cca 3 tisíc EUR. Aj mi hneď pani maklérka núkala zmluvu o exkluzívnom zastupovaní, že to bude pre mňa oveľa jednoduchšie a vedia potom lepšie pracovať s danou ponukou – podpísal som jej iba nejakú zmluvu o spolupráci pri predaji bytu na obdobie 3 mesiacov, ale trval som na tom uviesť tam, že nemajú žiadnu exkluzivitu a dobre som urobil, lebo ak by som si byt predal sám, bola tam voči mojej osobe sankcia vo výške ich provízie . Mali to v ponuke 3 týždne a nič zásadné sa z ich strany neudialo, nebola ani žiadna obhliadka.

Takže nakoniec tohto príbehu prichádza happy end, byt som si predal sám po vyše 3 týždňoch a asi 5 obhliadkach pre záujemcov, ktorí sa mi ozvali na môj súkromný inzerát a to jednému mladému chalanovi ako jeho prvé samostatné moderné bývanie. V rámci malého príplatku ku kúpnej cene (400 Eur), som mu ponúkol vybaviť aj právny servis v advokátskej kancelárii, overenie mojich podpisov a vybavenie vkladu na kataster. Všetko prebehlo hladko a načas s malým zdržaním kvôli banke, znaleckému posudku bytu a riešeniu hypotéky z jeho strany.

Čiže predaj bytu bez „servisu“ realitnej kancelárie Vám môžem zo svojej skúsenosti len odporučiť a netreba sa toho obávať, zaberie Vám to síce okolo 10 hodín Vášho času no v konečnom dôsledku ušetrí kupujúci značné množstvo peňazí, ktoré vie využiť aj efektívnejšie resp. Vy ako predávajúci dostanete vyššiu predajnú cenu, ktorá nie je znížená o províziu pre realitnú kanceláriu. Byty na predaj alebo domy na predaj viete jednoducho inzerovať tiež sami cez rôzne súkromné inzercie.

To si myslím, že sa nazýva situácia WIN-WIN.

 

5. Kúpa bytu cez realitku:

Zdravím návštevníkov portálu bytybezrealitky.sk. Píšem vám svoju skúsenosť s realitnou kanceláriou z pohľadu kupujúceho:

Dokumenty ako kúpno –predajnú zmluvu mi pripravovala Realitná Kancelária. Žiaľ, zistil som nedostatky a chyby, takže som si musel zavolať na pomoc odborníka - kamoša právnika, aj napriek tomu, že realitná kancelária mala "odborníka právnika", ktorému som následne nedôveroval. Na emaily odpisoval veľmi pomaly a stále sa vyhováral, že má veľa práce a nestíha. Totálne neprofesionálne, samé výhovorky.

Znalosti o byte od realitky boli nedostatočné, viac som sa dozvedel od samotnej majiteľky bytu, s ktorou som potom komunikoval najviac. Informácie o byte boli pravdivé, ale najviac ma oboznámila majiteľka bytu, nie realitná kancelária.  Pritom som realitnej kancelárii zaplatil poplatok=províziu 3% z kúpnej ceny.

S danou realitnou kanceláriou som nemal dobré skúsenosti, priam desivé. Po tom čo som oznámil, že si vybavujem hypotekárny úver sám cez známeho, bola ku mne realitná kancelária dosť nepríjemná a dokonca sa až urazili, že som nechcel cez nich riešiť úver vo Volksbank, s ktorou som nemal žiadne skúsenosti. Už vieme, že po čase zanikla.

Po tejto skúsenosti som viac komunikoval s majiteľkou bytu a hypotekárny úver som si vybavoval sám v inej banke.

Záver:

Kým som si našiel vytúžený byt, absolvoval som viac ako 15 prehliadok. Čiže predávajúcim by som odporučil riešiť predaj bytu bez realitky, ale zasa s pomocou advokáta alebo notára, alebo svojho finančného poradcu, ktorý môže mať aj finančné a poradenské skúsenosti.

Už teraz viem, že by som cez realitky nekupoval žiadnu nehnuteľnosť, táto zlá skúsenosť ma odradila.

 

4. Kúpa bytu cez realitku:

A) Zmluvná dokumentácia bola pripravovaná realitkou, používanie rovnakých všeobecných šablón, kde je to písané vo všeobecnosti. Chýbali údaje o zodpovednosti, ak sa niečo nestihne, či nevyplatí na čas, nebolo známe kto to platí.

Informácie o predávajúcom ako email alebo tel. kontakt boli utajované asi mesiac alebo dva.

B) Znalosti maklérov sú rôzne, vo všeobecnosti som prišiel do styku s maklérmi, kde asi len jeden maklér vedel o byte povedať nejaké fakty. Ostatní bol neprofesionálni, neodborní ... chceli len predať. byt.

C) Absolvoval som asi 20 obhliadok, kým som našiel byt, ktorý som chcel kúpiť.

D) Popravde nestretol som sa so zatajovaním skutočností o byte a jeho stave. Jedine, že fotky a realita sú úplne rozdielne a na väčšinu obhliadok by som ani nešiel.

E) Platba provízie, ktorú som zaplatil realitke za služby, ktoré poskytla, bola neadekvátna. Vzniklo veľa komplikácií s dátumami a so skutočnosťami, ktoré sa menili. Všetky zmluvy som dával kontrolovať právničke a našli sa tam závažné chyby. Za tú cenu by som zohnal ďaleko lepšiu službu. Realitná maklérka či realitka privádzala do celého procesu len zmätok a neprofesionalitu.

F) Celkový dojem: moje zistenie pri kúpe bytu je nasledovné, realitka je dobrá na zverejnenie bytov na internete, pretože inak sa k ním človek ani nedostane, to je asi jediné pozitívum.

Negatív to má ďaleko viacej:

  • Neodbornosť realiťákov je závažným problémom
  • Proces kúpy a predaja berú ako samozrejmosť a aj tak k tomu pristupujú
  • Vnášanie zmätku do celého proces
  • Komplikujú komunikáciu medzi kupujúcim a predávajúcim
  • Dohodnuté termíny neplatia
  • Žiadna predikcia ani časový buffer všetko tlačia na deadliny a skracujú čas na rozmyslenie.

 

Môj Záver:  pri kúpe ďalšej nehnuteľnosti budem hľadať cesty ako kontaktovať priamo predávajúceho. Dohodnutie podmienok na priamo cez právnika, advokáta,  ktorý pripraví zmluvy, bez realitky. Priama komunikácia predávajúceho a kupujúceho zrýchľuje a robí proces jednoduchším.

 

3. Kúpa bytu bez realitky:

"Kedze ide o nas prvy byt, tak s velkou pravdepodobnostou sa casom budeme musiet stahovat (ked sa rozrastie rodinka) do vacsieho, ale uz teraz viem, ze to budeme riesit rovnako ako pri tomto nasom prvom byte a to bez realitnej kancelarie. Zda sa mi zbytocne tahat do toho realitku, ak si clovek najde cas na prieskum a obehanie jednotlivych nehnutelnosti. Peniaze ktore, by som musel zaplatit realitke (proviziu) vieme urcite zhodnotit lepsie. To cele sa u nas odzrkadlilo v podobe priestranneho 3izbaciku. Konkretne tento sme si zalubili pri prvej jeho obhliadke. Presvedcila nas nie len lokalita, v ktorej sa nachadza ale aj rozlozenie jednotlivych izieb. Nepochybne k dalsim faktorom patrila aj jeho cena a vybavenie, ktore k nemu patrilo. Mozno, ze casom bude byt vyzadovat rekonstruciu, no jeho momentalny stav je viac nez vyhovujuci na byvanie do najblizsich rokov."

 

2. 

http://takaja.infoblog.sk/clanok/realitaci-58630/,

 

1. Kúpa bytu bez realitky:

"Príprava zmluvnej dokumentácie prebehla v poriadku. Overenie totožnosti predávajúceho riešila realitná kancelária a ja som už nemal dôvod resp. som nepociťoval potrebu to overovať. Problém však nastal už po podpise rezervačnej zmluvy, keď som dostal mail od advokáta majiteľovho otca. V maily bolo uvedené, že byt sa nemôže predávať z dôvodu, že majiteľ je v danej dobe v akte pozbavenia spôsobilosti vykonávať právne úkony. Realitná kancelária mi danú vec zatajila a keby som si dané veci nezistil úplnou náhodou sám, mohlo by sa stať, že daný byt síce kúpim, ale čakali by ma súdne spory o to, či daný byt mohol alebo už nemohol byt predaný. Našťastie mi realitná kancelária zálohu vrátila a ja som sa zameral na iný byt, avšak už nie cez danú realitnú kanceláriu.

Hľadanie nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu nesplnilo moje očakávania, pretože realitné kancelárie väčšinou ponúkali len tzv. "ležiaky" ...  byty, o ktoré nebol záujem. Kým som teda našiel vhodný byt, absolvoval som 7 prehliadok, čo mi zabralo dosť voľného času.

Nakoniec som byt kúpil bez realitnej kancelárie a vyhol som sa platbe provízie. Avšak zo skúsenosti jedného môjho kamaráta ,ktorý kupoval byt v tom istom čase, v tej istej lokalite v Košiciach... viem ,že provízia sa môže vyšplhať až do 10 000 €, čo bola konkrétna provízia pri byte s hodnotou 75 000 €. Je to nehorázne veľa, ale to sa môj známy dozvedel až po kúpe bytu.

Celkový dojem z realitnej kancelárie nebol dobrý, aspoň v mojom prípade. Realitní makléri väčšinou nedisponovali dobrými informáciami o daných nehnuteľnostiach, ak vôbec nejakými. Časté bolo aj zavádzanie o konkrétnej pozícii bytu v danom bloku (že vraj kvôli ochrane RK).

Zaver:

Som rád , že sa mi byt podarilo kúpiť bez realitnej kancelárie a odporúčam každému, kto si chce byt kúpiť, aby sa realitnej kancelárii vyhol a za ušetrenú províziu si kúpil niečo pekné do svojho nového bytu. Kúpu bytu bez realitnej kancelárie zvládne ozaj každý bez väčších problémov a časovej ujmy.  Veď niekedy realitné kancelárie neexistovali a obchod s nehnuteľnosťami existoval tak či tak. Tak prečo byť lenivý a prísť o 3% a viac z ceny bytu ? Každý si odpovie sám...."